Tak tentoraz si nás nešetril :D Rozsiahle, zaujímavé, samozrejme ako vždy. O death song milujem.
Then
1990, November 2
Siedmy rok od úmrtia Mary.
HERMÉS – syn jednej z Pleiád – Maie a Dia. Pôvodne pastiersky boh v chudobnej Arkádii. Bol bohom vegetácie a plodnosti. Uctievaný bol pôvodne v podobe falického stĺpu /najskôr drevený, neskôr kamenný/. Postupne sa vyvinula aj jeho funkcia sprievodcu po strmých horských cestách. Uctievaný bol ako ochranca pocestných a pútnikov, a to prostredníctvom hromádok kamenia pri cestách – akési primitívne oltáre. Ďalšou Hermovou funkciou bol patronát nad zlodejmi a lúpežníkmi. Táto funkcia sa odvíjala od rozšíreného mýtu, podľa ktorého po narodení doobeda ušiel z kolísky, napoludnie vynašiel lýru a naučil sa na nej hrať, popoludní ukradol Apolónovi 50 kráv, večer sa vrátil do kolísky, zabalil sa do plienok a nevinne sa tváril. Od tejto jeho šikovnosti a hlavne následných klamstiev, ktorými na druhý deň častoval Apolóna sa odvíja jeho patronát nad podvodníkmi a šikovnými zlodejmi. Apolónovi potom odovzdal lýru /ktorá sa stala atribútom Apolóna/, začo mu Apolón dal zlatú palicu s 3 listami / čo prinášalo bohatstvo/ a viaceré zázračné schopnosti. Hermés dokázal veľmi rýchlo kráčať, palicou prinášať spánok a omámenie. Stal sa poslom bohov, ktorí ho napokon prijali na Olymp, kde mala túto funkciu už Iris, ale keďže Hermes posolstvá aj vykonával, nielen oznamoval, funkcia bola nakoniec prisúdená jemu. Pripisovalo sa mu množstvo vynálezov bystrosti ľudského ducha: vynašiel oheň alebo kresadlo, pastiersku píšťalu /hneď po lýre, ktorú dal, ako sme spomínali, Apolónovi/, vynašiel čísla, miery a dokonca aj písmo. Z jeho činov bolo známe zabitie storukého obra Arga /tento na príkaz Héry strážil Diovu milenku Ió/, sprevádzanie Orfea do podsvetia a ďalšie kúsky. Bol považovaný taktiež za boha obchodníkov. Rýchlosť jeho nôh ho predurčila za patróna bežcov a zápasníkov. Jeho sprievodcovská funkcia sa zosilnila funkciou sprevádzania duší do podsvetia. Bol z neho teda tzv. psychopompos. V neskorom období táto Hermova funkcia dominovala a bol chápaný vyslovene ako podsvetné božstvo.
Valkýry - sú podľa severskej mytológie dísy, ochranné bohyne, ktoré sa spájajú s vegetáciou, ale aj smrťou, ktoré s nornou Skuld vyberajú na bojových poliach duše padlých vojakov hodných Valhally, ktorým sa potom hovorí Einherjovia. Podľa povestí ide o krásne, ale nebezpečné ženy – bojovníčky, ktoré sú ozbrojené štítmi, oštepmi a prilbami, a ktoré slúžia svojmu bohu Odinovi. Valkýry, jazdiace do boja na okrídlených koňoch, podľa Odinových pokynov riadili boj, strážili bojovníkov alebo ich nechávali padnúť. Majú moc vyvolávať tých, ktorí zahynú a určovať víťazstvo. V časoch mieru obsluhujú a rozptyľujú padlých bojovníkov vo Valhalle.
Anubis (Anup) - Boh mumifikácie a pohrebísk, uctievaný v podobe čierneho šakala. Mumifikácii zomrelých a posvätnosti pohrebísk prikladali Egypťania veľký význam, preto Anup patril medzi ich najdôležitejších (hoci nie najvyšších) bohov. Podľa Textov z pyramíd bol "štvrtým synom boha Rea"; podľa neskorších písomných pamiatok, medzi nimi aj textov z rakiev, bol synom boha Usira a jeho sestry Nebthety. O jeho pôvode kolovali rozličné legendy, z ktorých najrozšírenejšie sa zakladali na mýte o Usirovi a Eset. Keď Anup vyrástol, pripojil sa k Usirovi a sprevádzal ho aj s niektorými inými bohmi na jeho ceste za vládou nad svetom. Po Usirovom zavraždení žiarlivým Sutechom pomohol Esete a Nebthete pochovať jeho telo. Predtým ho však nabalzamoval, aby sa zachovalo a omotal ho ovínadlom z jemného plátna, aby ostalo neporušené. Stal sa tak vynálezcom mumifikovania mŕtvych, ktoré sa považovalo za jeden z hlavných predpokladov ich posmrtného života. Podľa viery Egypťanov pomáhal Anup pri mumifikovaní všetkých zomrelých, resp. bol vedúcim celého zložitého procesu mumifikácie. Navyše mal viac významných funkcií pri pohrebných obradoch. Sprevádzal mŕtvych na ceste do podsvetnej ríše, privádzal ich na "posledný súd" pred Usira, zúčastňoval sa na obrade "váženia srdca" zomrelých, prijímal ich pri dverách hrobky. Spolupôsobil aj pri obrade "otvárania úst", ktorým sa mŕtvym umožňoval nový život na onom svete, staral sa o hrobové obete, chránil miesta posledného odpočinku zomrelých. Z ochrancu hrobky sa neskôr vyvinul na ochrancu celých pohrebísk a keďže pohrebiská bývali na okraji púšte, kde sa potulovali šakaly a zdivené psy, dali mu Egypťania podobu týchto zvierat. Podoba šakala časom prevládla, prinajmenšom pri jeho zobrazovaní. V súlade s predstavou smrti a noci zobrazovali ho vždy čierneho a to ako ležiaceho šakala alebo ako muža so šakaľou hlavou. Ako boha mumifikácie a sprievodcu mŕtvych uctievali Anupa v celom Egypte. Gréci ho nazývali Anúbis a ako sprievodcu duší zomrelých ho stotožňovali so svojím bohom Hermom. V tejto funkcii ho od ptolemaiovských čias volali aj Hermanúbis. Na rozdiel od Egypťanov videli v ňom však skôr psa ako šakala. Anupových vyobrazení sa zachovalo nekonečne mnoho a to zo všetkých období starovekého Egypta.
Odkaz (1): Ak si chcete trošku rozsiahlejšie prečítať o Smrtke, perfektný článoček na túto tématiku tu: www.paranormal-activity.estranky.cz/clanky/smrtka.html
Seriál: So smrtkou sa v seriáli stretávame dosť často, prvý krát to však bolo v 12. epizóde prvej série s názvom "Faith", pripomeňme si túto skvelú scénu v nasledujúcom videu: www.youtube.com/watch?v=y0pFqFxSxkw (Pieseň: Don't fear the Reaper - www.youtube.com/watch?v=1GLImW9aoLk)
Ak hovoríme o Smrti, nedá mi nespomenúť, matku (či skôr otca?) všetkých Smrtiek, a to Smrť samotnú a jej perfektný "Entrance" do seriálu: www.youtube.com/watch?v=u1EzU9sLQ6I (Pieseň: Ó Death - www.youtube.com/watch?v=JZmv7y_goLk)
Diskusia
Re:zápis
Dátum: 17.11.2014 | Vložil: Prekladateľ
No nešetril :D S tým O Death - to sme dvaja :D
Re:Re:zápis
Dátum: 17.11.2014 | Vložil: Lilith23
Šak jasné. Prečo nie, keď sa nejaký song volá O Death. To hneď predpovedá milú pesničku o mačiatkach a motýľoch :D
Re:Re:Re:zápis
Dátum: 17.11.2014 | Vložil: Prekladateľ
Mne sa zdá, že som tam započul aj niečo o šteniatkach, či? :D
Re:Re:Re:Re:zápis
Dátum: 17.11.2014 | Vložil: Lilith23
Jasné ale to je len v extended version.
:)
Dátum: 05.12.2014 | Vložil: Lenka
A ako vidím, aj toto som minule nejako preskočila :-/
Vďaka za kopec zaujímavostí a videí, niektoré som si pozrela, Smrť je zaujímavá postava, ale nejako som ňou nebola úplne ohúrená.. Neviem prečo. A článok o smrtke si radšej nebudem čítať, už mi stačí, že si myslím, že mám v izbe duchov, keď mi bliká lampa :D
Re::)
Dátum: 09.12.2014 | Vložil: Prekladateľ
Náhodou, článoček celkom zaujímavý, ak je problém s duchmi treba len trošku soli, železa a pozostatkov zosnulého a je po probléme :)
an alkylating agent to treat several types of brain cancer
Dátum: 27.01.2022 | Vložil: tcsgroupo
carmustine (bis-chloroethylnitrosourea, bcnu, bicnu) is a medication used mainly for chemotherapy. it is a nitrogen mustard ß-chloro-nitrosourea compound used as an alkylating agent.
description
carmustine is an orange-yellow solid medication used mainly for chemotherapy. it is a nitrogen mustard ß-chloro-nitrosourea compound.
mechanism of action
as an alkylating agent, carmustine can form interstrand crosslinks in dna, which prevents dna replication and dna transcription.[citation needed]
uses
carmustine is used as an alkylating agent to treat several types of brain cancer including glioma, glioblastoma multiforme, medulloblastoma and astrocytoma), multiple myeloma, and lymphoma (hodgkin's and non-hodgkin).
bcnu is sometimes used in conjunction with alkyl guanine transferase (agt) inhibitors, such as o6-benzylguanine. the agt-inhibitors increase the efficacy of carmustine by inhibiting the direct reversal pathway of dna repair, which will prevent formation of the interstrand crosslink between the n1 of guanine and the n3 of cytosine.
it is also used as part of a chemotherapeutic protocol in preparation for hematological stem cell transplantation, a type of bone marrow transplant, in order to reduce the white blood cell count in the recipient. use under this protocol, usually with fludarabine and melphalan, was developed by oncologists at the university of texas md anderson cancer center.[citation needed]